Tiesnešu neatkarības sajūta ierindo Latvijas tiesnesi pēdējā vietā Eiropā, intervijā RīgaTV 24 raidījumā “Dienas personība ar Veltu Puriņu” sacīja nu jau bijušais Augstākās tiesas priekšsēdētājs Ivars Bičkovičs.

“Viena no lietām, kas mani sarūgtina jau vairāku gadu garumā ir tas, ka, vairākus gadus aptaujājot Eiropas Savienības dalībvalstu tiesnešus, tāds rādītājs kā katra paša tiesneša neatkarības sajūta ierindo Latvijas tiesnesi pēdējā vietā Eiropā. Varbūt par stipru teikt, ka Latvijas tiesnesis jūtas apdraudēts savā neatkarībā, bet ir jāmazina izpildvaras ietekme uz tiesu sistēmu,” sacīja Bičkovičs.

Viņaprāt, ir jārunā par izpildvaras ietekmes mazināšanu, jo pašlaik gan rajonu, gan apgabaltiesu pārraudzība un vadība atrodas izpildvaras jeb Tieslietu ministrijas paspārnē. Arī tiesu administrācija atrodas Tieslietu ministrijas pārraudzībā.

“Ir jautājums arī par Tieslietu padomes sastāvu – arī tur ar sastāvā ietilpstošiem cilvēkiem un amatiem viss nav līdz galam atrisināts,” uzskata bijušais Augstākās tiesas priekšsēdētājs.

Viņš turpināja, ka “kādu laiku atpakaļ pat pie bijušā Valsts prezidenta bija nodibināta speciāla komisija, ko vadīja vispāratzīts tiesību eksperts Aivars Endziņš, kas strādāja pie Tieslietu padomes darba uzlabošanas. Viena no maināmajām lietām bija tā, ka diez vai Tieslietu padomes sastāvā blakus tieslietu sistēmas pārstāvjiem blakus būtu jāatrodas likumdošanas un izpildvaras pārstāvjiem.”

Kā zināms, 15. jūnijs bija Ivara Bičkoviča pēdējā darba diena Augstākās tiesas priekšsēdētāja amatā, kurā viņš aizvadīja 12 gadus.

Komentāri