Ja Saeima atbalstīs ieceri uz pusi samazināt hipotekāro kredītu likmi, es likumprojektu parakstīšu, intervijā LTV raidījumam “Šodienas jautājums” pauda Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs.

Rinkēvičs atzina, ka varētu parakstīt hipotekāro kredītu ņēmēju aizsardzībai virzītos grozījumus Patērētāju tiesību aizsardzības likumā.

“Tiesvedības riski var būt. [..] Es paļaujos uz to, ka Saeima atradīs līdzsvarotu lēmumu. Bet es arī netaisos pakļauties kaut kādai banku šantāžai. Ja Saeima šādu likumu atbalstīs, es to parakstīšu,” uzsvēra prezidents.

Rinkēvičš uzsvēra: “Tas lobijs un drusku tā nekaunība tiešām tiek izmantota ar mērķi, lai ietekmētu saprātīgus lēmumus, lai pasargātu sevi no kaut kāda veida vismazākajiem finanšu zaudējumiem.”

Jau ziņots, ka Saeima 12. oktobrī konceptuāli pirmajā lasījumā atbalstīja Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas hipotekāro kredītu ņēmēju aizsardzībai virzītos grozījumus Patērētāju tiesību aizsardzības likumā, kuri paredz 50% atlaides piemērošanu hipotekāro kredītu konsolidētajām procentu likmēm uz vienu gadu.

Samazināto likmi plānots noteikt uz vienu gadu, kas būtu kā šībrīža krīzes risinājums, pauž par grozījumu virzību Saeimā atbildīgās Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas priekšsēdētājs Jānis Reirs. Atbalsts attieksies uz standarta kredītiem, kuriem nav kavējumu, un būtiski, ka tas nekādā veidā nedrīkstēs ietekmēt kredītņēmēju reputāciju nākotnē, vērtējot maksātspēju.

Likmes samazinājumu plānots attiecināt uz kredītiem, kas izsniegti līdz šī gada 30.septembrim un kuru atlikums nepārsniedz 250 tūkstošus eiro.

Lai aizņēmumam varētu piemērot samazināto likmi, grozījumi noteic, ka kredītņēmējs iesniedz kredīta devējam pieteikumu, tajā dodot piekrišanu pārbaudīt ziņas par saviem ienākumiem un kredīta saistībām, paredz priekšlikums.

Grozījumi Budžeta komisijā un Saeimas sēdē jāskata vēl otrajā un trešajā – galīgajā – lasījumā.

Foto: Valsts kanceleja

Komentāri